PROJEKT MENTAL HEALTH ALLY
Mental Health Allies to wolontariusze ze wszystkich obszarów działalności, którzy pomagają promować zdrowie psychiczne w pracy.

Każdy z nas miewa gorsze dni, a nasze samopoczucie nie jest stałe ani niezmienne. Zmienia się codziennie i wpływa między innymi na nasz nastrój, koncentrację, motywację i komunikację z innymi.
Ogromną wartością dla organizacji jest posiadanie w miejscu pracy osób, do których można z zaufaniem zwrócić się i odbyć rozmowę na temat swojego samopoczucia. Nie wszyscy jednak czują się komfortowo rozmawiając ze swoim menagerem, a nawet ekspertami z działu HR.
Mental Health Allies/Ambasadorzy Dobrego Samopoczucia to przygotowane osoby w organizacjach, które pomagają promować i wspierają dobre samopoczucie w miejscu pracy. Poprzez samoświadomość, edukację i zrozumienie wspierają oraz integrują organizacje. Ambasadorzy działają jako punkt kontaktowy dla kolegów poszukujących informacji lub wsparcia, są to osoby, do których inni mogą zwrócić się ze świadomością, że ich rozmowy będą w pełni poufne. Promują w firmie kulturę otwartości, zaufania, szczerości i życzliwości oraz troszczą się o dobro ludzi wokół nich.
Chętna lub wybrana grupa pracowników zostaje najpierw przygotowana do wykrywania i rozumienia oznak gorszego samopoczucia, przeszkolona z aktywnego słuchania oraz ewentualnego kierowania współpracowników po dalsze wsparcie.
Ambasadorzy pogłębiają swoją wiedzę o dobrostanie psychicznym, a także nabierają pewności siebie i umiejętności rozwiązywania często pojawiających się trudności. Ich rolą jest także zachęcanie do rozmów wokół tematu samopoczucia w firmie, osłabiając stygmaty, które powstrzymują osoby przed zgłoszeniem się po wsparcie.
Organizacje po wprowadzeniu sieci wsparcia zauważają wzrost zaangażowania pracowników oraz zmianę w otwartości i kompetencji pracowników do prowadzenia rozmów na temat ich samopoczucia. Sama grupa uważa rolę za satysfakcjonującą, a nowe umiejętności są wykorzystywane na co dzień w pracy i domu.
Mental Health Allies jest dynamicznym programem i ewoluuje z czasem, gdy organizacja wdraża inne projekty well-beingowe. Ta rola może działać w ramach innych procesów lub jako początek inicjatywy dbania o zdrowie psychiczne pracowników.
Twoja organizacja może dążyć do wyższej jakości pracy, zapewnić szansę na rozwój i dobre relacje w zespołach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jaką wartość mogą wnieść Ambasadorzy Dobrego Samopoczucia do Twojej firmy, skontaktuj się z nami.
Korzyści dla pracodawcy
obniżenie kosztów związanych z absencją chorobową pracowników,
zwiększenie efektywności pracowników,
zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku pracodawców,
rozszerzenie systemu motywacyjnego o element prozdrowotny,
zbudowanie wizerunku pracodawcy dbającego o pracowników,
zmniejszenie rotacji pracowników i związanych z tym kosztów rekrutacji.
Korzyści dla pracownika
zwiększenie zadowolenia z życia zawodowego i prywatnego,
poprawa koncentracji i skuteczności pracy,
minimalizacja stresu i zmęczenia,
zmniejszenie poziomu niepokoju i napięcia,
zwiększenie samoświadomości i jakości relacji,
szybki dostęp do profesjonalistów dla rodziny.